„To najlepszy cajon, jaki kiedykolwiek słyszałem”

I facet podszedł do mnie na ulicy na drugi dzień i próbował kupić mój cajon. Kilka dni wcześniej inny kolega powiedział mi, że to najlepszy cajon, jaki kiedykolwiek słyszał. Ostatniej nocy podróżujący muzyk ulicy chciał link YouTube mógł wysłać do swoich przyjaciół budowniczy cajon w Argentynie. Większość ludzi na świecie nie mają dużego doświadczenia z cajons, ale byłem busking w Montañita Ekwador, schronienie dla podróżnych na świecie szuka trochę jakości czasu na plaży. Więc być może jest wyższy odsetek ludzi przechodzących przez to, że rzeczywiście wiedzą, co cajon jest.

Cztery cajons wykonane w Buenos Aires Argentyna
Cajons wykonane w Buenos Aires Argentyna: JC Percusion ; Aleksander Perkusja; tierrapiano i czaszka perkusja

W sumie grałem około 36 marek cajon, który nie jest zbyt wiele, jeśli wziąć pod uwagę, że istnieje ponad 350 producentów cajon na świecie, 50 w samych USA. Każda strona internetowa, która twierdzi, że obiektywnie próbki je wszystkie jest prawdopodobnie BS’ing ciebie. Grałem wszystkie wspólne „Made in Thailand / Chiny” cajon marek sprzedawanych w większości sklepów muzycznych. Posiadam wspaniały cajon wykonany w Niemczech. Mam początek na kolekcji południowoamerykańskich modeli cajon. Grałem w każdą lokalną markę, którą mogłem znaleźć w Kolumbii, Ekwadorze, Peru, Argentynie, Chile i na Filipinach.

JC Percussion cajon wykonane w Kolumbii
Wybitny kajon JC Percussion wykonany w Bogocie, Kolumbia

Ale to jest kropla w morzu, jest tak wiele wspaniałych cajonów wykonanych w Japonii, Australii, Polsce, Rosji, Hiszpanii i wielu innych krajach. Niedawno mieliśmy dyskusję na forum „Play Cajon” o najlepszym brzmiącym cajon na świecie. Być może powinniśmy mieć ponownie zatytułowany go „najlepiej brzmiące cajon sprzedawane w sklepach muzycznych”, ponieważ podczas gdy było kilka regionalnych marek wymienionych, w kółko zalecenia były fabrycznie cajons z kilku światowych producentów.

Pięć cajonów wykonanych w Ameryce Łacińskiej
Pięć cajons wykonane w Ameryce Łacińskiej: Prawo najbardziej jest cajon sklep muzyczny z Cali; Tovar Perkusja w Bogocie; JP Percussion z Popayan, Kolumbia, Afrika Percussion z Kolumbii i sklep muzyczny cajon w Santiago de Chile.

Z cajons grałem, naprawdę nie mogę powiedzieć, która marka jest „najlepsza”. Większość producentów cajon ma kilka modeli. Modele high end są zwykle bardzo, bardzo dobre. Ale wiele modeli low end są proste i podstawowe. To zrozumiałe. Podstawowe modele kosztujące zaledwie $ 30 są przystępne dla prawie każdego. Czasami byłem w stanie grać i nagrywać modele high end, czasami nie.

AyP Cajon wykonane w Kolumbii w pobliżu Cali
Wielki brzmiące, profesjonalny AyP Cajon wykonane w Kolumbii w pobliżu Cali

Inną rzeczą, cajons są różne, nie dwa podobne. Dla wielu osób dźwięk jest prawie osobisty i specyficzny. To jak pytanie, która gitara jest najlepsza, Les Paul lub Gretsch? Mogę kochać ton jednego i może wolisz ten obok niego. Obaj mamy rację. Niektórzy ludzie lubią dużo wrzasku, niektórzy ludzie nie chcą żadnego. Niektóre cajons mają „martwe” miejsce na siedzeniu, które sprawia, że notatki duch łatwiejsze, niektóre nie. Niektórzy ludzie wolą płaski, czysty wysięgnik produkowany przez gruby tył, niektórzy chcą rezonansu cienkiego pleców. A niektóre cajons brzmią lepiej, gdy towarzyszy muzyka o określonym kluczu lub stylu, który powinien być blogiem do niego.

Firebox Cajon litego drewna cajon
Firebox Cajon #43, kajon z litego drewna

Najczęściej gram moją obecną budowę, numer 43, ukończoną pod koniec alaski latem 2019 roku w szopie przed moim domem. Ma otwór dźwiękowy na dole, po bokach są świerk Sitka, zachodni czerwony cedr i żółty cedr. Górą jest żółty cedr. Jest idealny do buskingu, otwór dźwiękowy na dole kieruje dźwięk do przodu. Z tyłu jest poliwęglan i ma mój nowy kątowy, elastyczny system wrzasku, który jest idealny dla flamenco lub skały. To cajon jestem ciągnięcia wokół Ekwadoru i robi się dużo uwagi.

VP Cajon made in Peru
VP Cajon wykonane w Limie Peru z doskonałym dźwiękiem, dla niektórych piosenek wolę to #43

Grałem cajons z czystszym basem, a niektóre z niższym basem. I wiele wysokiej klasy cajons wyglądają ładniej. #43 jest bardzo dobry cajon, na pewno nie najlepszy na świecie, ale wystarczająco dobry, aby zaimponować i utrzymać mnie szczęśliwy. Chociaż jest to pochlebne, że wielu turystów na świecie w Montañita naprawdę jak ten cajon, ich opinie podlegają tym samym ograniczone doświadczenie, że wszyscy mamy: oni słyszeli tylko bardzo niewielki procent wszystkich marek cajon.

Cajon Fly wyprodukowane w Medellin Kolumbia
Niesamowite cajon przez Cajon Fly wykonane w Medellin Kolumbii

Nie jestem szeptem drewna, ale udało mi się zrobić wielki brzmiące cajon. Budowanie dobrego cajon jest wykonalny projekt dla większości pracowników drewna, którzy mają podstawowe sklep z drewnem, cierpliwość i zamiłowanie do szczegółów. Lokalnych producentów cajon, którzy zbudowali setki cajons często robią wielkie brzmiące, jakości instrumentów w rozsądnych cenach.

Cajon z flagą Puerto Rica wykonane w Kolumbii
Cajon z flagą Puerto Rica wykonane w Kolumbii

Jeśli chcesz cajon podobny do #43 prosimy o kontakt z lokalnym producentem cajon i dać im linki w akapicie powyżej. Informacje o budowie są tam. Chętnie odpowiem na pytania. Ale zanim je powielić te plany, spróbuj jednego z ich cajons, są szanse, znajdziesz zwycięzcę.

Flamentr3lok cajons wykonane w Chile
Piękne kajony Flamentr3lok wykonane w Chile

Cóż, to wszystko, w poszukiwaniu najlepszego cajon w świecie, zacznij od lokalnego producenta cajon. „Spróbuj przed zakupem” jest miły, ale jeśli trzeba, rzucić ostrożność na wiatr i po prostu dostać jeden.

JA Cajon wykonane na Filipinach
Cudowne liłowe drewno JA Cajon wykonane na Filipinach

W ciągu najbliższych kilku tygodni mam zamiar rozpocząć stronę na Cajons of the World miejscu poświęcony budowy cajon. Stay tuned. Jeśli wolisz po prostu kupić wielki lokalnie wykonane cajon teraz są linki do lokalnych producentów cajon:

Cajons Made w USA

Cajons Made w Europie

Kajony świata

Cajon z grafiką Ruben Blades
Cajon z ruben blades grafiki wykonane w Kolumbii
Busking z dwoma cajons
Busking z dwoma cajons, każdy ma unikalny dźwięk